Uçuş Korkusu Nedir?

Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından oluşturulan DSM-V’e (2013) göre uçuş korkusu oldukça sık görülen ve kişinin işlevselliğini sekteye uğratan, duruma özgü bir fobi türüdür. Gösterilen semptomlar birçok başka psikiyatrik bozukluk (panik bozukluk, agorafobi, klostrofobi vb.) ile karıştırılabildiği için belirlenmesi ve tedavi planı oluşturulması güçleşebilmektedir. Bu korkular şu şekilde sıralanabilir:

Düşme Korkusu (aviofobi): Düşme korkusu, uçağın bir nedenle düşeceğinin korkusudur. Bu korkusu olan insanlar sürekli olabilecek en olumsuz senaryoyu akıllarından geçirirler ve uçağa binerlerse bunların gerçekleşeceğine kendilerini inandırırlar. (Bu korku diğerlerinden daha fazla dikkat çekmektedir.)

Klostrofobi: Klostrofobi küçük bir alan veya odada kapalı kalma korkusu ve kaçış imkanı olmayan, kapana kısılma hissidir. Sadece uçak uçuşları değil, pek çok farklı durum bu korkuyu tetikleyebilir. Örneğin; asansörler, arabalar, trenler ve hatta camsız odalar. Uçuş korkusuna bağlı en fazla görülen fobidir.

Kontrolü Kaybetme Korkusu: Bu korku, herhangi bir olayın sonucunu kontrol edemeyeceğiniz hallerde çok kötü bir şey olacağı hissidir. Dolayısıyla bu korkuya sahip kişiler sürekli yüksek seviyede stres ve anksiyete yaşarlar. En önemli mesele, bilinmezlerle dolu bir dünyada, kesinlik talebinde bulunulmasıdır ve bu gerçekçi olmayan beklenti korkuyu doğurur.

Bilinmezlik Korkusu: Daha önce uçuş deneyimi olmayan birisinin, bilinmezlik korkusu olması çok doğaldır. Bunu tedavi etmek çok kolaydır. Bir kere uçmanın teknik özelliklerini, prensiplerini (sesler, gürültüler, hareketler dahil) öğrenip, deneyimledikten sonra (simülasyon aracılığıyla ve direkt uçağa binerek) onlara artık aşina olunur ve bu korku kaybolur.

Düşme Korkusu: Bu korkunun farklı seviyeleri vardır ve yükseklik korkusuna benzer olmasına karşın bu iki korku birbirinden farklıdır. Düşme korkusu, düşmenin tehlikeli etkilerinden korkmaktır. Örneğin; sakatlanma veya ölüm gibi.a

Panik Atak Korkusu: Panik atak, çok yoğun korku epizotlarıdır. O kadar yoğundur ki kişi kendinde kalp krizi geçiriyor, baygınlık hatta ölüyor hissi hisseder. Üstelik bir kez panik atak geçirdikten sonra, tekrar geçirme korkusu bu korkuyu besleyerek yeni ataklar yaşanmasına sebep olabilir ve korkunun korkusuna dönüşür. Bu korku bir çeşit kaygı bozukluğu olan agorafobi (açık alan korkusu) ile de ilişkilidir.

Akrofobi: Akrofobi yükseklikten çok fazla korkmaktır. Çoğu kişi yüksek bir yerdeyken, doğal bir korku hisseder ancak akrofobisi olanlar, aşağıya, güvenli alana düşmek için çok acele ederler ve o durumda panik atak yaşayabilirler. Akrofobi, düşme korkusu ile ilişkilidir ve bulundukları yüksekten atlama dürtüsü de hissedebilirler.


%d blogcu bunu beğendi: