Uçuş Korkusu Neden Olur?

Uçuş korkunuzun kaynaklarını öğrenmek, korkunun üstesinden gelmek için ilk adımdır. Uçuş korkusunu ortaya çıkaran ve/veya ortaya çıkışını hızlandıran birçok faktör vardır.

  • “Kötü bir uçuş yaşamak”: Acil bir iniş, sarsıcı bir türbülans, ve zorunlu uçak değişimi gibi kötü uçuş deneyimleri yaşamış olabilirsiniz ve bu olumsuz deneyim uçuş korkusunu ortaya çıkarmış olabilir.
  • “Kötü olaylar duymak”: Uçak kazaları oldukça nadir olarak görülüyor olsa da, medyanın bu olaylara ilgisi yoğun olmaktadır. Bu nedenle, olumsuz  bir uçuş deneyimi yaşamamış olsanız da gördükleriniz ve okuduklarınız uçuş korkusunu tetiklemiş olabilir.
  • “Bazen konu uçmak değildir”: Bazen kişiler direkt olarak uçmak ile ilgili olmayan sebeplerle de uçma korkusu geliştirebilirler. Örneğin kişi panik bozukluk ve/veya klostrofobi ile mücadele ediyorsa ve bir gün uçakta panik atak geçirmişse; bundan sonra uçağa bindiği zaman kendini kısılmış hissetmekten ve tekrar panik atak geçirmekten korkmaya başlayabilir.

Bazen de konu zorlayıcı bir yaşam deneyimidir. Bu genellikle kişinin 20’li ve 30’lu yaşlarında yaşadığı ve uçuştan korkmasına sebebiyet veren bir olaydır. İş değişimi, taşınma, evlenmek, çocuk sahibi olmak gibi önemli yaşam deneyimleri kişinin uçuş korkusu geliştirmesine sebep olabilir.


%d blogcu bunu beğendi: