Uçuş Korkusu için Yapılabilecek Psikolojik Müdahaleler Nelerdir?

Uçuş korkusu için bir çok farklı psikolojik müdahale programları mevcuttur. Örneğin bilişsel davranışçı psikoterapi ekolünden bilişsel yeniden yapılandırma ve sistematik duyarsızlaştırma yoğun olarak kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak gevşeme ve nefes egzersizleri ile hipnoterapi ve psikofarmakoloji de kullanılmaktadır.

Bu psikolojik müdahale programlarından en etkili olanı ise in vivo exposure müdahale programıdır, yani uçuş korkusu bağlamında gerçek bir uçuş deneyimi yaşamaktır. Araştırmalar bu müdahale programına başvuranların %90’ından fazlasının 1 ile 4 yıl sonra yapılan kontrollerde uçmaya devam edebildiklerini göstermiştir (van Gerwen ve ark., 2002). Ancak bu müdahalenin uygulanmasında bazı güçlükler vardır.

Bu güçlüklerin başında da müdahale tekniğinin danışan ve psikoterapist tarafından kabul görüp görmemesi ve gerçek bir uçuşa erişebilmek konusunda yaşanabilecek sıkıntılar gelmektedir. Örneğin, araştırmalara göre bu konuda başvuran danışanların %25’e yakını in vivo exposure müdahalesini reddetmekte veya programı yarıda bırakmaktadır (Garcia-Palacios ve ark., 2007).

Bu müdahalenin en büyük dezavantajlarından biri ise maliyetli olmalısıdır.


%d blogcu bunu beğendi: