Uçaklar ve Uçak Emniyeti Hakkında Bilgiler

Uçakla hiç yolculuk yapmamış olanlar ya da herhangi bir uçuş sırasında talihsiz bir olay yaşayan kişilerde uçaklara karşı büyük bir önyargı oluşmaktadır. Bunun nedeni uçaklar ve uçuş emniyeti ile ilgili konularda çok az bilgiye sahip olunması, durumu kontrol edememek ve bu konuda yapılan yayınların (belgeseller, haberler vb.) insanlar üzerinde olumsuz bir etki bırakmasıdır. Bu olumsuz etkilerin azalması ve önyargıların düzelmesi için uçaklar ve uçuş emniyeti hakkında bazı bilgileri öğrenmek oldukça yararlıdır.

Havayolu ve uçaklarla ilgili bazı istatistiksel bilgiler şu şekildedir:

AIRBUS A340: 1991-2011 yılları arasında 377 adet üretilmiştir. Yaklaşık olarak 20 milyon saat uçmuş ve hiçbir kazaya karışmamıştır.

BOEING 777: 18 milyon uçuş saatinde bir kaza ile emniyet sıralamasında 2. sırada yer almaktadır. Karıştığı kazada hayatını kaybeden olmamıştır. (17 Ocak 2008 British Airways)

BOEING 747 : Konfigürasyona (yapılandırma) göre değişmeyle birlikte ortalama 500 yolcu taşıma kapasitesi olan B747, 17 milyon uçuş saatinde bir kaza ortalamasıyla emniyet sıralamasında 3. sırada bulunmaktadır. Tarihin en büyük uçak kazası 2 B747’nin Kanarya adalarında pistte çarpışması olayıdır.

BOEING 737 NG: En çok tercih edilen kısa-orta menzilli uçak tiplerinden biridir. Ortalama 16 milyon saat uçuşta bir kazası bulunmaktadır.

AIRBUS A320 SERIES: Rakibi B737 serisi gibi en çok tercih edilen modellerinden biridir. B737’ye göre daha kompleks bilgisayar sistemleri ile donatılmıştır. 14 milyon uçuş saatinde bir kaza oranıyla emniyet sıralamasında 6. sırada yer almaktadır.

  • Havacılık Tıbbi Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre; sigaradan ölüm riski uçakla seyahatten 4 bin kat, karayolu trafiğindeki kaza ihtimali havayoluna göre 266 kat fazladır.
  • Sadece 2012 yılında uçak kazası nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 12’dir. Bunu 55 kayıpla demiryolu taşımacılığı, 92 kayıpla denizyolu taşımacılığı ve 3750 ile karayolu taşımacılığı izlemektedir. Tüm bu veriler ışığında bir kez daha havayolu taşımacılığının ve havacılık sektörünün ne denli sıkı takip ve eğitimlerden geçtiğini ve uluslararası kurallara uygun olarak faaliyet gösterdiği söylenebilir. Meydana gelen en ufak olayın dahi tekrarını önlemek için çalışmalar yapılması, personelin sürekli olarak dikkatini tazelemek bu sektörü daha güvenli hale getirmektedir (Hamdi FİDAN, Uçak Bakım Mühendisi).
  • Eğer güvenilir ve büyük bir havayolu şirketiyle uçuyorsanız, her uçuş için kazada ölme ihtimaliniz 4.7 milyonda 1’dir.
  • Güvenlik açısından sicili kötü bir havayolu ile uçuyorsanız bile ölme ihtimaliniz 2 milyonda 1’dir.

Bu rakamların ardından havayolu güvenliği uzmanı Carl Rochelle şu ilginç tespiti yapıyor :

‘Uçakla yapacağınız seyahatin en tehlikeli bölümü havaalanına gidişinizdir.’


%d blogcu bunu beğendi: